USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Eğitim

Doğa Koleji velileri ‘okullarının depreme dayanıksız olduğu’nu iddia etti

İTÜ İnşaat Fakültesi kabilinden kolejin 9 kampüsünden 3'ünün erdemli riskli, 6'sının güçlendirilmesi gerektiğine müteveccih deyiş hazırlandığını iddia fail Doğa Koleji velileri, kolejin umumi merkezi uğrunda toplanarak matbuat açıklamasında bulundu. Kolejin kampüslerinde

Doğa Koleji velileri ‘okullarının depreme dayanıksız olduğu’nu iddia etti
28-02-2023 09:09

Can Eğitim Grubu içerisinde mevcut Doğa Koleji'ne müteveccih İTÜ İnşaat Fakültesi kabilinden meydana getirilen deprem riziko analizinde, iddiaya gereğince kolejin 9 kampüsünden 3'ünün efdal riskli olduğu, 6'sının ise güçlendirilmesi gerektiği belirtildi. Velilerin iddiasına gereğince Doğa Koleji, hususi ortak firmaya çözümleme yaptırarak, 9 yerleşke düşüncesince de sert tutanağı aldırdı. Kolej yönetimi, velilerle madde üzerine meydana getirilen görüşmelerin arkası sıra okullarda melez tahsile geçti. Kimi veliler okul kampüslerine çocuklarını beniz yüze terbiye görmeleri düşüncesince gönderirken, kimisi veliler ise çocuklarını kampüslere göndermemeyi yeğleme etti. Veliler, Doğa Koleji'nin Ataşehir'de mevcut umumi merkezi uğrunda toplanarak matbuat açıklamasında bulundu. Veliler, riskli adına raporda tamlanan okullara çocuklarını havale etmek istemediklerini ve bu bir vaziyete hile kabilinden hal bulunması icap ettiğini belirtti.

“Ortada dü ayrı dışa vurum var”
Basın açıklamasında mevcut Biricik Kaymaz, “Okulun geçmiş İTÜ ETA Vakfı ve şu anki sahibi Can Holding kabilinden velilerle paylaşılmayan yahut fire paylaşılan binaların uran tetkik raporlarında teessürat zımnında velilerin gözlerine hab girmiyor. Ortada dü ayrı dışa vurum var. Sıkıntılı bulunduğu kesin halde belli 9 yerleşke var. Diğer kampüslerde ipham hakim. Ağustos 2022 günlü İTÜ raporları bozukluk gizleniyor? İTÜ raporunda riskli çıkan yapılar hususi ortak denetleme şirketinin raporunda nite olmaktadır da 9'u ansızın sert çıkıyor? Biz veliler adına hangisine inanmalıyız? Raporların tarihlerine bakılınca evlatlarımızın ve terbiye kadromuzun güvenliği senelerdir tehlikeye mi atıldı? Söz konusu okullar düşüncesince deprem analizi yaptıran ve sonra Can Holding'e zaman oluşturan İTÜ ETA Vakfı da taraftır. İTÜ ETA Vakfı ortak an geçmiş kelimesiz kalmayı bırakıp, raporları velilerle şeffaflıkla paylaşmalıdır” ifadelerine arazi verdi.

“Bizi ya dünkü yapıya veya Doğa Kolejinin içerisinde beniz yüze terbiye alabileceğimiz ortak bölgeye geçirmelerini istiyoruz”
Biricik Kaymaz, “Okullarla ilgilendiren 2021 günlü İTÜ tutanağı var. Kampüslerden 3'ünün efdal riskli, 6'sının strüktürel adına güçlendirilmesi gerektiği ortak dışa vurum bulunduğu bizlere ulaştı. Biz bu bilgiyi araştırmaya başladık ve 2022 günlü değişik ortak şirketin meydana getirdiği değişik ortak tutanağa şimdi ulaştık. hususi ortak firma. Bu raporda da binaların strüktürel adına ihya olmaksızın makul bulunduğu bilgisini aldık. Bizler de veliler adına kurumumuzdan izah istedik. Kurumumuz bizlere gene bina denetimi yaptıracağını, bu tam da melez terbiye olması icap ettiğini söyledi. Biz şu anda melez eğitimi onama etmediğimiz üzere yapılarda yapılacak 3'üncü görüşü de benimsemediğimizi aktarma etmek düşüncesince toplandık. Çünkü melez eğitimde öğretmenlerimiz, çalışanlarımız ve öğrenciler okul binasında olacaklar. Biz kimilerini evlerde güvende tutarken, birileri da okulda iktisap etmek durumunda kalacaklar. O nedenden dolayı bizi ya dünkü yapıya veya Doğa Kolejinin içerisinde mevcut ve beniz yüze terbiye alabileceğimiz ortak bölgeye geçirmelerini istediğimizi bildirmek düşüncesince geldik” dedi.

“Bütün okulların en sakıncasız arazi olması gerekiyor”
Velilerden Zülal Cellat, “Hepimiz değişik kampüslerde öğrencileri bulunan ana babalarız. Benim de 3 çocuğum çökme sonucu maruz kampüslerden birinde okuyor. Bu ne eyvah ki Kahramanmaraş depremi ile ortaya çıkmak ortak madde oldu. Bizi sakıncasız kampüslere veya güven içinde terbiye alabileceğimiz alanlara yerleştirmelerini umuyoruz” dedi.

Ali Cellat isminde veli, “Hem hepimiz düşüncesince bununla beraber çocuklarımız düşüncesince dört başı mamur okulların en sakıncasız arazi olması gerekiyor” niteleyerek konuştu. Velilerden hasret Çelik ise, “Okulumuzun depreme dayanabilen bulunmadığı ve okul adına kullanılmayacağı açıklandı. Ama Can Holding tek obje yapmadı. Biz de çocuklarımızı evde tutuyoruz. Pazartesi bakımından melez terbiye hazırlamaya değişmeyen verdiler. Ama çocuklarımız düşüncesince gine metin olmayacak. Verdiğimiz paranın karşılığını da alamıyoruz. Çocuklarımıza dünkü okul arıyoruz. Başka Doğa Kolejine de kaydımızı almıyorlar” dedi.

“Aynı felaketi ayrıntılar düşüncesince de yaşamamak düşüncesince hemen hazırlık alınmalı”
Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu, “Tüm okullar şu içre bulunduğumuz sıkıntı sürecinde binaların uran raporlarını MEB'e, ilgilendiren belediyelere, velilere sunmalılar. Aynı felaketi ayrıntılar düşüncesince de yaşamamak düşüncesince hemen hazırlık alınmalı. Depremle ilgilendiren sakıncasız sıfır okullar belirleme edilerek, orada icabında yapılar mühürlenerek, tahsile müsaade verilmemeli” ifadelerini kullandı.

Cem Güney Kılıç - Enes Şamil Gönenç

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Galatasaray38102+66
2Fenerbahçe3899+68
3Trabzonspor3867+19
4Başakşehir FK3861+14
5Kasımpaşa3856-3
6Beşiktaş3856+5
7Sivasspor3854-7
8Alanyaspor3852+3
9Çaykur Rizespor3850-10
10Antalyaspor3849-5
11Gaziantep FK3844-7
12Adana Demirspor3844-7
13Samsunspor3843-10
14Kayserispor3842-13
15Hatayspor3841-7
16Konyaspor3841-13
17MKE Ankaragücü3840-6
18Fatih Karagümrük3840-3
19Pendikspor3837-31
20İstanbulspor3816-53
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler