USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Gündem

Asırlık zeytin ağaçları 'Zeytinpark'la korunacak

İzmir'in Bergama ilçesinde 2-3 yüzyıllık bulunduğu değerlendirilen zeytin ağaçları, açılan "Zeytinpark"ta korunacak.

Asırlık zeytin ağaçları 'Zeytinpark'la korunacak
13-09-2022 15:03
Izmir

Helenistik, Roma, Doğu Roma ve Osmanlı dönemlerine ilgilendiren katmanları barındıran Bergama, eş yer aldığı kültürel ve zamanı varlıklarla değme sene binlerce turisti çekiyor.

Pergamon (çok tabakalı kent), Kibele Kutsal Alanı, İlyas Tepe, Yığma Tepe, İkili, Tavşan Tepe, X Tepe, A Tepe ve Maltepe Tümülüsleri kazanmak kıl payı dokuz bileşenden oluşan Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı ile 2014 yılından buyana UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde mevcut ilçedeki yüzyıllık zeytin ağaçları da dikkati çekiyor.

Zeytin ağaçlarını dayanak noktası kazanmak ve alanı vatandaşların faydalanabileceği bölgeye çevirmek talip Bergama Belediyesi, sabık sene ağustos ayında harekete geçti.

Bu kapsamda site merkezinde, zarfında 270 yüzyıllık zeytin ağacının bulunmuş yer aldığı 37 bin metrekarelik alan, Vakıflar Genel Müdürlüğünden belediyeye tahsis edildi, ağaçlar korumaya alındı.

Özel hazırlanmakta bulunan plan ile meydan değme yaştan kişinin, zeytin ağaçlarının gölgesinde sevinçli devir geçirebileceği parka dönüştürüldü.

Çocuklar düşüncesince aldatmaca gruplarının yerleştirildiği parka, engellilerin faydalanabileceği aksam ile ilerleyiş ve spor alanları mensur edildi.

Parka zeytin ağaçlarından ilham alınarak "Zeytinpark" adı verildi.

Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, AA muhabirine, 3. etap kazı bilimsel sit piyasası bulunan alanda kırılan müşterek düzentileme yaptıklarını söyledi.

Alanda saf güzelliği koruyarak acemi müşterek görk oluşturduklarını tamlayan Koştu, "Tarihi Bergama'mıza hakeza müşterek piyasası kazandırdığımız düşüncesince aşırı mutluyuz. Asırlık zeytin ağaçları burada kaderine vazgeçme edilmişti. Biz ecdadın bırakmış yer aldığı ehemmiyetli mirası, geleceğe, çocuklarımıza ve torunlarımıza aktarıyoruz. Bundan çevre da mutluyuz. Buradaki ağaçların yaşıyla bağlılık icraat bitmeme ediyor ama burada 200 yıllık, 300 salname ağaçlar var. Çalışma bittikten sonradan değme ağacın dair yaşıyla bağlılık kemiksiz bilgiyi koyacağız. Geçmişten günümüze tarihin izlerini nite taşıdığını göreceğiz." niteleyerek konuştu.

Koştu, rekreasyon planlarına Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının da dayanak noktası verdiğini tabir etti.

Zeytinpark ferda açılacak

Kendileri genişliğinde Bergamalıların da plan ortaya çıktıkça aşırı heyecanlandığını dile getiren Koştu, şunları kaydetti:

"Halkımız açılışını sabırsızlıkla bekliyor. Özellikle çocuklar, ne devir açılacağıyla bağlılık sorular soruyorlar. O devir geldi çattı. Bergama'nın kurtuluşu bulunan 14 Eylül'de açılışını yapacağız. Ben Bergama'ya doğacak bulunan misafirlerimizi buraya çağırma ediyorum. Özellikle bu zamanı mirası, yüzyıllık zeytin ağaçlarını, çayını içerek, gölgesinde işaret okuyarak hissetmesini ve görmesini istiyorum. Gerçekten yaşanması müstelzim müşterek alan."

Koştu, kaymakamlık genelinde nice noktada yüzyıllık zeytin ağaçlarının bulunduğunu, o alanlara da hakeza parklar gerçekleştirmek istediklerini, yüzyıllık zeytin ağaçları yardımıyla küçüklere huy sevgisini aşılamayı hedeflediklerini anlattı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler