USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Spor

Van depreminde ayağını kaybeden Okan Şahiner'in ulusal futbolculuğa uzanan öyküsü

Van'da 23 Ekim 2011'de meydana mevrut 7,2'lik depremde çökmüş altında kalmış olarak sol ayağını kaybeden Okan Şahiner, Ampute Milli Futbol Takımı'na uzanan başarı öyküsüyle dikkati çekiyor.

Van depreminde ayağını kaybeden Okan Şahiner'in ulusal futbolculuğa uzanan öyküsü
01-09-2022 13:06
Erzurum

Erciş'teki depremde çökme altından 51 vakit sonraları çıkarılan ve sol ayağını kaybeden 29 yaşındaki Şahiner, protezcisinin tavsiyesiyle Ankara'daki Yenimahalle Bedensel Engelliler Kulübünde futbola başladı.

Şahiner, burada dü sene oynadıktan sonraları Türk Silahlı Kuvvetleri Ampute Futbol Kulübüne aktarma beli ve kendisini geliştirerek Ampute Milli Takımı'na seçilme başarısı gösterdi.

4 senedir ulusal formayı terletiyor

Milli formayı 2018 yılından bu yana taşımanın gururunu canlı Şahiner, ay-yıldızla takımla 2021 Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası'nda birincilik kupasını kaldırdı.

Okan Şahiner, AA muhabirine, ampute futbola 2013 senesinde başladığını söyledi.

Van'da yaşamış olduğu çağda deprem bulunduğunu ve çökme altında kaldığını tamlayan Şahiner, "51 vakit çökmüş altında kaldıktan sonraları kurtarıldım. Hacettepe'de ortak ay yattım. Uzun müddet çökmüş altında kalmamdan ötürü deveran bulunmadığı düşüncesince dokular yaşamını kaybetti ve ayağımı kaybettim." dedi.

Şahiner, bu zamanda takma dip takılması düşüncesince ikametini Ankara'ya sığdırmak durumunda kaldığını anlatarak, protezcisinin tavsiyesi ile de ampute futbolla tanıştığını aktardı.

Bunun hesabına ampute futbolu araştırmaya başladığını özetleyen Şahiner, "Depremden evvel acemi adına futbol oynuyordum. Sonrasında bu boyut olunca, ampute futbolu araştırdım. Yenimahalle Bedensel Engelliler Kulübünde ampute futbola başladım ve dü sene sonraları Türk Silah Kuvvetlerine aktarma oldum. Hocama kendimi gösterip ulusal takıma seçildim. 2018'den buyana ulusal takıma görev ediyorum." diyerek konuştu.

"Hırsım bitmedi ve aşırı fiilen Avrupa Şampiyonası'na hazırlandım"

Şahiner, ulusal takımla kazandıkları Avrupa şampiyonluğuna değinerek, şunları kaydetti:

"Takıma seçildiğim çağda Dünya Kupası'na hazırlanıyorduk fakat ego 5. kamptan sonraları elendim. Ancak benim duygum, hırsım bitmedi ve aşırı fiilen 2021 Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası'na hazırlandım. Şampiyon olduktan sonraları inanamıyordum. O şeb akşam ezanı uçağa bindik ve o an kupayı kazandığımızı hatırladım. 2011'de bacağımı kaybettikten sonraları dünkü ortak yaşama başlıyordum. Bu benim düşüncesince aşırı çetin geçti zira ayağımı kaybetmiştim. Hayata aşırı çetin tutunmuştum fakat sporla tanıştıktan sonraları aşırı sevinçli geçti bundan ötürü aşırı mutluyum."

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler