USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Teknoloji

Ortaokul öğrencileri yüzdelik 50 henüz az maliyetle su likidasyon filtresi geliştirdi

Kayseri'de dü rüştiye öğrencisi, bilim bilimleri öğretmenlerinin yardımıyla perlit ve mangan oksit (Mn302) kullanarak, piyasadakilerden kestirmece yüzdelik 50 hâlâ az maliyetle su tasfiye filtresi üretti.

Ortaokul öğrencileri yüzdelik 50 henüz az maliyetle su likidasyon filtresi geliştirdi
16-09-2022 15:03
Kayseri

Özel birlikte ortaokulda terbiye gören 8. derslik talebesi Eren Akpınar ve Yaşar Eren Kilo, şimdi kazançlı ve dosdoğru birlikte su tasfiye filtresi geliştirmeye değişmeyen verdi.

Fen bilimleri öğretmeni Ali Kılınçvur'un da desteğini meydan dü derslik arkadaşı, perlit ve mangan oksit kullanarak süzgeç imar yapmak düşüncesince kolları sıvadı. Öğrenciler, 5 ay devam eden icraat kararında piyasada geçer karbon filtrelere gereğince yüzdelik 50 şimdi az değerli süzgeç geliştirmeyi başardı.

Öğretmen Kılınçvur, AA muhabirine, perlit madeninin doğada türap şeklinde bulunduğunu belirterek, "Biz perliti genleştirilmiş bir duruma getiriyoruz. Yani süngerimsi ajurlu birlikte yapıya ehil oluyor. Bu ajurlu bina sebebiyle de suyu katışıksız işlemi yapıyor. Ön katışıksız düşüncesince de girintisiz çıkıntısız durumunu kullanıyoruz. Mangan oksitle de şimdi dosdoğru ve antibakteriyel olabilmesi düşüncesince birleştirdik. Son adına terbiyeli filtreleme muktedir olmak düşüncesince türap şeklinde kullandık." dedi.

Bu evrelerden geçtikten sonraları saf, berrak, içilebilir su elde ettiklerini özetleyen Kılınçvur, Kayseri Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Şahan'ın incelemelerde kendilerine ehemmiyetli yardım sağladığını anlatım etti.

"Suyumuzu içmece noktasında birlikte bariyer yok"

Erciyes Üniversitesi laboratuvarlarında da çözümleme yapıldığını ve müspet neticeler alındığını dile getiren Kılınçvur, şu halde bitmeme etti:

"Ürettiğimiz süzgeç günce enerjik geçer karbon filtrelere gereğince şimdi makul ve levent boylu ömürlü. Yaklaşık yüzdelik 50 şimdi az maliyet bizlere kazançlı açıdan kazanım sağlıyor. Suda en aşkın hastalığa kere açan aureus niteleyerek birlikte bakteriyi de pasifize edebildik. Şu an filtremizden geçemiyor. Yani şu an suyumuzu içmece noktasında birlikte bariyer yok. Hedeflerimiz hoppadak içmece suyu istihsal kılmak değil, denizlerin, ırmak yataklarının ve petrolün temizliğinde de kullanmak. Belki iklim filtresi adına havadaki karbondioksit temizliğinde de kullanması bırakmak istiyoruz."

"Önü bariz birlikte proje"

Proje üzerine bilgiler verici Eren Akpınar da "Perliti, toz, genleştirilmiş ve mangan oksitle birleştirilmiş halde kullandık. Böyle yapmamızın nedeni ajurlu yapısından şimdi şen yararlanabilmek. Genleştirilmiş türü bizlere şimdi sert atıkları toplayabiliyor. Aradaki o sentezlenmiş kûhi ise mikropları şimdi şen tutabiliyor. Deneylerimizde bunu gözlemledik." niteleyerek konuştu.

Yaşar Eren Kilo ise çalışmalardan müspet akıbet aldıkları düşüncesince bahtiyar olduklarını belirterek, "Önü bariz birlikte plan bulunduğunu düşünüyoruz. Onun düşüncesince filhakika bunu geliştirdik. Ticarileşme dalında da birtakımı firmalarla müzakere yaptık ve art dönüşlerini bekliyoruz." ifadesini kullandı.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Başakşehir FK717+10
2Adana Demirspor817+7
3Konyaspor817+7
4Galatasaray817+4
5Trabzonspor816+2
6Beşiktaş815+6
7Fenerbahçe714+14
8Kayserispor812+3
9Kasımpaşa812-7
10Gaziantep FK811+2
11Alanyaspor89-5
12Giresunspor78-3
13İstanbulspor78-5
14Fatih Karagümrük76-3
15Antalyaspor76-6
16MKE Ankaragücü74-6
17Sivasspor84-7
18Hatayspor74-7
19Ümraniyespor82-6
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler