USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Yaşam

Muş'un kepez köyündeki öğretmenler, okulu etkinliklerle gır gır bir duruma getirdi

Merkeze ilişkin Akkonak köyünde memur avrat öğretmenler, sınıfta bitirdikleri etkinliklerle öğrencilerin başarısını artırmaya çalışıyor.

Muş'un kepez köyündeki öğretmenler, okulu etkinliklerle gır gır bir duruma getirdi
24-11-2022 15:09
Muş

Muş'un Akkonak Köyü İlkokulunda vazifeli eş öğretmenler, sınıfta minderlerle oluşturdukları kıraat köşesi ve düzenledikleri etkinliklerle öğrencilerin şimdi şen ortamda öğüt işlemelerini sağlıyor.

Merkeze 40 kilometre uzaklıktaki köy okuluna 3 sene evvel tayin edilen İzmirli Gizem Sevinç ile güzeşte sene göreve süregelen Afyonkarahisarlı Kezban Kaplan, öbür meslektaşlarıyla öğrencilerin başarısı düşüncesince güç gösteriyor.

Sınıfta arazi minderleriyle kıraat köşesi oluşturan, sobayı yakarak öğrencilerin yunak ortamda öğüt işlemelerini sağlayıcı öğretmenler, zeka oyunları oynayıp, eser okuma, musiki ve acıklı etkinlikleriyle okulu şimdi gır gır bir duruma getiriyor.

Kırsalda fariza yapmanın zorluklarını birlikte kenara bırakıp "köyde muallimlik yapma" düşlerini gerçekleştirmenin mutluluğunu canlı Sevinç ve Kaplan, evlatlarından ayırmadıkları öğrenciler düşüncesince topu topu imkanlarını seferber ediyor.

Sınıf öğretmeni Sevinç, AA muhabirine, 2019 senesinde atandığı Akkonak köyünde öbür meslektaşlarıyla küçüklere en elleme eğitimi vermeye çalıştıklarını söyledi.

Öğrencilerin okula devamlılıklarını gelmek bu şeklinde değişik planlar geliştirdiklerini özetleyen Sevinç, şunları kaydetti:

"Sınıfımızda minderler kullanarak birlikte kenar oluşturduk. Burada öğrencilerle eser okuyoruz. Okuma, zeka oyunları ve hesap köşemiz var. Özellikle öğrenciler konkre işlemler zamanında oldukları düşüncesince bu köşelerde öğüt işlerken baş döndürücü eğleniyoruz. Derslerimiz mülevven geçiyor. Konularımız ilerledikçe materyalleri de güncelliyoruz. Her mevzuda hayatlarına dokunmaya çalışıyoruz. Umarım onlar bizlerden razıdır, kılıç onları baş döndürücü seviyoruz. Onlar düşüncesince rastgele sabahleyin kar şita demeden görevimizin başına geliyoruz. Burası birlikte kepez köyü. Gelirken arada birlikte yolda kalabiliyoruz, o devir da köylüler bizlere desteğe geliyor. Öğrencilerin sıcaklığını ve içtenliğini tek şeye değişmeyiz. Onlar düşüncesince topu topu zorluklarla savaşım ediyoruz."

"Köyde muallimlik gerçekleştirmek hayalimdi"

Çocukluğundan buyana köyde muallimlik yapmayı fon ettiğini tamlayan Sevinç, "Öğrencilerle hars farklılığı oluyor, onlardan birlikte şeyler öğreniyorum, ego de onlara birlikte şeyler katıyorum. Soba yakmayı öğrendim. Bir kat yanmadı, ayrıntılar araştırma görevlisi oldu. Soba yakarken arada birlikte unutuyordum, öğrencilerim 'öğretmenim sobanın madun kapağını aç' niteleyerek yönlendiriyordu. İzmir yunak bulunduğu düşüncesince sobayla ilgimiz baş döndürücü yoktu. Sobada çay da demledik, kestane de pişirdik. Burada öğretmen olmaktan baş döndürücü afiyet alıyorum." niteleyerek konuştu.

Kezban Kaplan ise evlatların his hamile olmasının ve öğretmenlerine bağlılıklarının kırsalda fariza yapmanın zorluklarını unutturduğunu dile getirdi.

Çocuklara kişi çocukları kadar bağlandıklarını özetleyen Kaplan, "Burası mesleksel manada bizlere baş döndürücü obje kattı. Öğrencilerim düşüncesince gitar eğitimi aldım. Çocukların nice olanağı bulunmayan ve ekranlardan gördükleri kadarıyla öğreniyorlar. Burada birlikte enstrümanı gördüklerinde ve şarkılar söylediğimizde onlar düşüncesince şimdi delici oluyor. Bu biçimde evlatların liet repertuvarı gelişiyor, özgüvenleri artıyor. Dersleri bu sayede şimdi gır gır bir duruma getiriyoruz." ifadelerini kullandı.

Anne kadar kokan öğretmen

Öğrencilerden Zeynep Cantürk de "Okulda baş döndürücü elleme etkinlikler yapıyoruz. Öğretmenimiz bizlere sarıldığında annemiz kadar koktuğu düşüncesince baş döndürücü bahtiyar oluyoruz. Öğretmenimizi bahtiyar geçirmek düşüncesince baş döndürücü çalışıyoruz. Bize oyunlar gösteriyorlar. Tiyatro etkinlikleri yapıyoruz. Çok gır gır devir geçiriyoruz." dedi.

Eylül Mine Güler de "Öğretmenimiz okula gitar getiriyor. Bize elleme şarkılar öğretti. Birlikte şarkılar söylüyoruz, baş döndürücü bahtiyar oluyoruz." niteleyerek konuştu.

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
PUAN DURUMU TÜMÜ
TAKIMOPuanAV.
1Fenerbahçe1329+22
2Galatasaray1327+13
3Adana Demirspor1324+10
4Konyaspor1424+7
5Başakşehir FK1324+4
6Kayserispor1423+5
7Trabzonspor1323+3
8Beşiktaş1322+8
9Alanyaspor1417-5
10Gaziantep FK13160
11Antalyaspor1216-2
12Giresunspor1315-7
13Kasımpaşa1315-11
14Hatayspor1314-10
15Fatih Karagümrük1313-3
16MKE Ankaragücü1313-5
17Sivasspor1411-6
18İstanbulspor138-14
19Ümraniyespor137-9
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler