USD 0,0000
EUR 0,0000
USD/EUR 0,00
ALTIN 000,00
BİST 0.000
Eğitim

ÇAKÜ’den Bulgaristan’da önemli temaslar

Bulgaristan'da temaslarda mevcut Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi, Bulgaristan Bilimler Akademisi ve Ulusal ve Uluslararası Ekonomi Üniversitesi ile Erasmus ve eş araştırı projelerinin yapılması düşüncesince anlaşmalara imza attı.

ÇAKÜ’den Bulgaristan’da önemli temaslar
20-09-2022 23:03

Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Harun Çiftçi resmi temaslarda bulunmuş olduğu Bulgaristan'da, Avrupa Birliği projeleri ve Erasmus çabukluk anlaşmaları düşüncesince Bulgaristan Bilimler Akademisi ve Ulusal ve Uluslararası Ekonomi Üniversitesini görüşme etti. Yapılan toplantılar sonucunda Bulgaristan Bilimler Akademisi ve bu akademiye ilişkin 25 araştırı enstitüsü ile eş Avrupa Birliği ve araştırı projesi yapılması kararlaştırıldı. Görüşmeler böylecene Rektör Çiftçi ve beraberindeki heyet, araştırı enstitülerini dolaşarak Bilimler Akademisi Müdürü Doç. Tatyana Kutsarova'dan bilgelik aldı. Bulgaristan Bilimler Akademisi'ne ilişkin Elektronik Enstitüsü Müdürü Doç. Tatyana Kutsarova kurumun faaliyetlerini ve ilmî ekibini tanıttı. Elektronik Enstitüsü'nden İlim insanlarının çalışmış oldukları acemi malzemeler ve kaplamalar, gereç bilimi alanındaki ilmî teknolojiler, parçacık ışını teknolojileri, atmosferin açıktan algılanması ve doğrusal sıfır optiğin uygulanması, sınai çalışmalar ve biyotıp ve mekân sahalarında ortaklaşa iş imkanları ele alındı.

Ziyaretten duyulduğu memnuniyeti dile getiren Kutsarova, bugüne derece Türkiye'den ve Avrupa Birliği'nden rektör düzeyinde önce kat Rektör Çiftçi'nin çıkarlarını görüşme ettiğini ve bu ziyaretin kendileri düşüncesince aşırı önemli bulunduğunu vurguladı. Rektör Çiftçi bundan ahir süreçte hem TÜBİTA K bununla beraber ÇAKÜ ile eş araştırı projelerinin geliştirebileceğini tabir etti. Bunun hem Türkiye bununla beraber Bulgaristan düşüncesince aşırı hayır bulunduğunu vurgulayan Rektör Çiftçi tamamlanacak projelerle baş başa hem bilime hem insanlığa bununla beraber ekonomiye aşırı ağır katkıların olacağını tabir etti.

Rektör Çiftçi; Ulusal ve Uluslararası Ekonomi Üniversitesi ziyaretinde de Erasmus anlaşması ve dobra yeti protokolü imzalayarak ilerleyici zamanlarda mektepli ve personel hareketliliğinin başlamış olacağı bildirildi. Bunun indinde meydana getirilen tören düzeni ile eş efdal lisans programlarının açılması ve acemi projelerde baş başa arazi kabul etme üstünde hem düşünüm kalındı.

Recep Arslan

SİZİN DÜŞÜNCELERİNİZ?
ÇOK OKUNANLAR
KÖŞE YAZARLARI TÜMÜ
ANKET TÜMÜ
ARŞİV ARAMA
E-GAZETE TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ TÜMÜ
Eski Günler